O czym trzeba pamiętać podczas urządzania łazienki dla osoby z niepełnosprawnością?
Podczas tworzenia łazienki dostępnej dla osób z niepełnosprawnościami, należy wziąć pod uwagę różne czynniki. Na początku ważny jest plan i projekt, w którym zostaną uwzględnione wszystkie potrzeby i możliwości niesamodzielnej persony. Łazienka dla osoby z niepełnosprawnością ma być pomieszczeniem komfortowym i w pełni bezpiecznym. Czym kierować się podczas adaptacji i urządzania łazienki dla takiej osoby?
Porady dotyczące dostosowania łazienki do potrzeb osób niepełnosprawnych
Urządzając łazienkę dla osób z niepełnosprawnością, należy wziąć pod uwagę potrzeby i możliwości użytkownika, czyli rodzaj niepełnosprawności. Warto zastanowić się, czy potrzebne będą specjalne urządzenia i meble, niezbędne do funkcjonowania takiej persony. Łazienka powinna być zaprojektowana tak, by dostęp do niej i użytkowanie było łatwe i bezproblemowe. Upewnij się zatem, czy armatura (toalety, umywalki, prysznice) zostały umieszczone w odpowiednim miejscu – tak, by osoba z niepełnosprawnością mogła sama wejść do łazienki i samodzielnie dokonać wszystkich codziennych rytuałów.
Adaptacją łazienek (i nie tylko) dla osób z niepełnosprawnościami zajmuje się firma RehaBud. Przedsiębiorstwo zajmuje się generalnymi remontami, wykończeniem, przystosowywaniem łazienek czy kuchni dla niesamodzielnych osób.
Uwzględnij fizyczne możliwości i potrzeby użytkownika
Projekt łazienki dla osoby z niepełnosprawnością musi jednoznacznie wiązać się z możliwościami fizycznymi i potrzebami schorowanego domownika. Szkic powinien obejmować ocenę mobilności niepełnosprawnych mieszkańców, wzrost i zasięg użytkownika (jak wysoka ma być armatura), odpowiedni układ pomieszczenia, ewentualną konieczność zamontowania specjalnych urządzeń lub mebli.
Wybierz odpowiednie materiały
Adaptacja łazienki dla niepełnosprawnych wymaga wybrania trwałych i łatwych w czyszczeniu materiałów, z których powstaną np. płytki ceramiczne, kamienne podłogi. Ważna jest obecność powierzchni antypoślizgowych – szczególnie tam, gdzie często pojawia się woda (np. w pobliżu prysznica, wanny). Armatura nie może być dowolna – trzeba wybrać taką, która została zaprojektowana specjalnie dla osób z niepełnosprawnościami (znajdują się tam takie ułatwienia jak drążki do chwytania, siedziska prysznicowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana