Komody znów wracają na salony
Po okresie pełnego minimalizmu do naszych salonów powracają meble – poza tradycyjnym zestawem wypoczynkowym i stolikiem kawowym można w nich znaleźć biblioteczki, regały, stoły z krzesłami, nowoczesne meblościanki, a także komody. Te ostatnie do niedawna kojarzyły się raczej z meblem sypialnianym, ale ich liczne zalety sprawiły, że wróciły do pokojów dziennych. Sprawdźmy, dlaczego tak się stało.
Dlaczego warto ustawić komodę w salonie?
Powodów, dla których warto mieć w salonie komodę, jest wiele. Z jednej strony pełni ona rolę praktyczną, pozwalając przechować mnóstwo przedmiotów, a co za tym idzie – zachować ład i porządek we wnętrzu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku niewielkich mieszkań, w jakich trudno wygospodarować osobną garderobę czy schowek na dokumenty lub sezonowe rzeczy. Pojemna komoda z szufladami i półkami dyskretnie przyjmie wszystko, co do niej włożymy, od obrusów i zastawy stołowej, przez dziecięce zabawki, płyty, albumy i dokumenty po zapasową pościel lub ręczniki i mnóstwo drobiazgów, które chcemy mieć pod ręką, ale jednak nie na wierzchu.
Z drugiej strony dobrze dobrana do salonu komoda jest jego prawdziwą ozdobą. Wiele nowoczesnych i antycznych mebli stanowi dekorację samą w sobie, a dodatkowo ich blat można wykorzystać do ustawienia kwiatów, zdjęć w ramkach, bibelotów, lamp czy świec, które dodadzą przytulności i stylu każdemu wnętrzu. Komoda może również posłużyć jako szafka pod telewizor lub inny sprzęt RTV.
Jak dobrać komodę do aranżacji wnętrza?
By komoda dobrze komponowała się we wnętrzu, trzeba dobrać ją do stylu, w jakim urządzony jest salon.
Uniwersalnym i pasującym niemal do wszystkiego wyborem są komody drewniane lub w naturalnej okleinie o prostym wzornictwie. Świetnie pasują do pomieszczeń w stylu skandynawskim, rustykalnym, industrialnym i nowoczesnym. Z kolei ciężkie, zdobione komody o ciemnym wybarwieniu idealnie uzupełnią wnętrza kolonialne i klasyczne – podpowiada pracownik jednego z salonów producenta mebli JNP Meble Nowak.
Komodę można dopasować do innych stojących w salonie mebli lub przeciwnie – skontrastować ją z nimi, by przyciągała uwagę. Jeśli ma być głównym akcentem dekoracyjnym, można postawić na wyrazisty kolor i ozdobne uchwyty oraz ustawić ją w dobrze wyeksponowanym miejscu. Gdy natomiast zależy nam na tym, by wtopiła się w tło, lepiej wybrać neutralną barwę zbliżoną do koloru ścian, gładkie fronty i minimalistyczną formę bez zdobień, intarsji czy wybrzuszeń.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana